Hosting Nedir ?

Hosting Nedir ?

Hosting veya barındırma hizmeti; Web sitelerini internette yayınlayan hizmet. Genel olarak hosting, internette herhangi bir uygulama / web sitesi yayınlamak için özel olarak üretilmiş / yapılandırılmış donanım ve yazılımlardan oluşan bir sistem bütünüdür. Bu altyapıya sahip kurumlar web siteniz için barındırma hizmeti sağlarlar.

Farklı teknoloji ve yazılımlara sahip çeşitli türde hostingler bulunur. Kullanım amaçları ve kapasiteleri açısından hosting fiyatları yaklaşık olarak, aylık 3 USD’dan on binlerce USD’a kadar çok geniş bir yelpazededir.

Alan adını (Domain) satın aldıktan sonra, yayınlayacağınız web sitesi için hosting hizmeti veren bir kurumdan bu hizmeti almanız gerekir. Hostingler, alan adlarında olduğu gibi en az 1 yıllık olarak satılır.

Teknik özellikler, web sitesinin içeriği ve kullanım amacı, yazılım türü gibi çeşitli ihtiyaçları karşılamak için uygun olan hosting seçilmelidir. Örneğin kişisel bir blog için küçük boyutlu uygun fiyatlı bir hosting yeterli olacaktır. Kurumsal olarak web sitesi yayınlanacaksa ziyaretçi trafiği ve web sitesinin içeriği göz önüne alınıp yüksek kapasiteli bir hosting satın alınmalıdır.

İlgili Gönderiler

ssl tls nedir
statik-ip

Blog yazıları

Bizi takip edin

Kategoriler