Domain name nedir ?

Domain name nedir ?

Domain name; Türkçe “ Alan adı ” bir web sitesinin adresi ve adıdır. Alan adlarının uzantıları vardır.Örneğin; okumakta olduğunuz bu yazının bulunduğu sitenin alan adı linxroom.com’dur. Alan adının uzantısı o web sitesinin ne tür bir kurum olduğunu gösterir. Com uzantısı ticari kuruluş olduğu anlamına gelir. Diğer alan adı uzantıları; devlet kurumları için gov, eğitim kurumları için edu, ticari olmayan kurumlar için org örneklerini verebiliriz.

Eğer alan adları olmasaydı IP adresi adı verilen uzun ve karmaşık sayı dizilerini ezberlemek zorunda kalırdık. 104.25.77.104 Buna benzer sayılar IP adresleridir.Web sitesinin adresini tarayıcının adres çubuğuna yazdığımızda, tarayıcı bu adresi IP adresine çevirir ve yazdığımız adresi bize görüntüler.

Web sitesi kurmak istiyorsunuz, ilk olarak bir alan adına ihtiyacınız olacak. Alan adları kiralanan bir hizmettir. En az 1 yıllık en fazla 10 yıllık olarak kiralanırlar. Fiyatları uzantılarına, satıcı firmalar ve döviz kurlarına göre farklılık gösterebilir. Şubat 2019 fiyatları yaklaşık olarak com için 8 USD, net 10 USD, org 11 USD civarındadır.

Alan adları kar amacı olmayan ICANN ( Internet Corporation for Assigned Names and Numbers / İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu ) tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Alan adınızı satın aldıktan sonra, hosting ( barındırma) hizmetine ihtiyacın olacak. Hosting nedir ? Adlı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Gönderiler

ssl tls nedir
statik-ip

Blog yazıları

Bizi takip edin

Kategoriler